Każdorazowo gdy spotykam się z kwestią umieszczenia na produkcie, plakacie, ulotce lub dowolnym innym nośniku reklamy, któregoś z logotypów unijnych zastanawiam się, dlaczego edukacja pod względem ich wykorzystania jest na tak niskim poziomie. Każdorazowo również pojawia się w mojej głowie wątpliwość, czy logo może być być w jednym kolorze czy musi być full?

Większość z osób, z którymi mamy styczność uważa logotypy unijne za świętość i nie dopuszcza myśli, że mogą one zostać użyte w formie innej niż wielokolorowa. Każdy z programów unii europejskiej dopuszcza wykorzystanie swojego logotypu w jednym kolorze. Poniżej kilka przykładów:

W związku z tym, że przykłady mówią same za siebie apeluję do wszystkich czytających, zapoznajcie się ze znakami graficznymi, na których przyszło Wam pracować, przeczytajcie Księgi znaków, ale przede wszystkim słuchajcie grafików, którzy chcą Wam pomóc, bo w większości przypadków wiedzą co robią.

Jeżeli zdecydujecie się Państwo nie słuchać grafików posłuchajcie swojego portfela, gdyż drukowanie logotypu w jednym kolorze jest zawsze o wiele tańsze niż wielokolorowego.

Przykładowo: 4 kolorowy nadruk= 1 kolorowy x 4.

Drukując jeden kolor zamiast czterech oszczędzasz 75%*.


Podsumowując, to nie logotyp jest zły. To niewiedza powoduje jego skrzywione postrzeganie.