Cieszący się popularnością amerykański iStock doczekał się swojego polskiego odpowiednika. I trzeba przyznać, że niezwykle dynamicznie powiększa się grono zarówno fotografów jak i korzystających z niego użytkowników.

iStockphoto to pierwszy internetowy serwis, oferujący pliki typu stock autorstwa użytkowników serwisu, na zasadzie royalty-free, m.in zdjęcia, ilustracje, wideo, audio i Flash.  Serwis pierwotny rozpoczął działanie w roku 2000 z kolekcją zaledwie kilku zdjęć. Obecnie  zaangażowanych w ten proces jest wiele grup, m.in cała branża artystyczna co umożliwiło udostępnienie milionom użytkowników miliona plików. Jedno jest pewne- każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno projektanci, twórcy reklam czy bloggerzy mają dostęp do milionów niedrogich zdjęć, grafiki i klipów wideo najwyższej jakości. 

Cała galeria dostępna jest na stronie http://jezykpolski.istockphoto.com/. Wystarczy dobrze opisać (słowo kluczowe) poszukiwaną grafikę/wideo a bez problemu przechodzi się do bogatej bazy plików. Dodatkową atrakcją jest baza tzw bezpłatnych plików tygodnia  do pobrania od ręki, bez konieczności wpłaty. Wystarczy jedynie być zarejestrowanym użytkownikiem.

Co dzień powstają kolejne projekty autorstwa polskich artystów, znawców tematu, pasjonatów- bo właśnie w taki sposób trzeba opisać ludzi tworzących iStock.

opracowanie własne, sierpień 2010