Pokaż mi dowolny kolor a podam ci jego numer Pantone. Czerwień Coca Coli -484, błękit Tiffany’ego -1837. Dziś już trudno wyobrazić sobie dobieranie barw bez wzornika Pantone. Używany przez profesjonalistów, ostatnio zyskuje rzesze fanów poza branżą.

Pantone (Color) Matching System (PMS) to system identyfikacji kolorów opracowany przez firmę Pantone inc. z USA.

Kolory oznaczane są numerem (np. PMS 130) z oznaczeniami dodatkowymi takich cech jak fluorescencja, metaliczność itp. Podstawowa skala opisuje 1114 kolorów. Powstają one przez zmieszanie 15 pigmentów (w tym białego i czarnego). Stąd ich odwzorowanie na skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste.

W 2001 roku opracowano Pantone Goe System, w którym kolorom w skali Pantone przypisano ich odpowiedniki w skalach RGB i Lab.

The Pantone Matching System istnieje już od 1963 roku. Każda receptura koloru składającego się z czterech podstawowych barw drukarskich (cmyk) lub 15 innych pigmentów ma swój numer.W sumie jest 1114 kombinacji co oznacza że można przekazać informację o kolorze na drugi koniec świata bez patrzenia.Kolorem Pantone określa się kolory flag państwowych, znaków firmowych,tkanin i wszystkiego co może być powielane w druku.Na ich bazie powstają ostatnio nawet przedmioty użytkowe, są już kubki, rowery i torby. Ostatnio w Brukseli został nawet otwarty cały pantonowy hotel

http://www.pantonehotel.com/en/about-us

żródło „Twój Styl” 2010, Wikipedia,