Od 2005 roku w wielu krajach organizowany jest Światowy Dzień Użyteczności, którego głównym organizatorem jest Usability Professionals Association. Po raz pierwszy 9 listopada zostanie zorganizowany w Gliwicach. Jak sama nazwa mówi dzień ten ma za cel spopularyzować ideę użyteczności oraz podzielenie się wiedzą na jej temat.

Podczas tegorocznego Dnia Użyteczności króluje motyw przewodni- szeroko rozumiane pojęcie Komunikacji, zarówno w odniesieniu do transportu publicznego, technologii, mediów (m.in. Internet), informacji wizualnej, sztuki i komunikacji interpersonalnej (międzyludzkiej). Projekt zaadresowany został do studentów, uczniów szkół średnich oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem użyteczności.

Program imprezy jest bardzo ciekawie przygotowany, gwarantuje udział w warsztatach prowadzonych przez osoby reprezentujące znane jednostki kulturowe , oświatowe oraz marki (UŚ Katowice, ASP Katowice, Teatr Nowej Sztuki, IBM Polska i inni). Warsztaty i wykłady będą miały miejsce na Wydziale Automatyki,Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz na terenie Technoparku Gliwice. Na zakończenie organizatorzy przewidzieli bankiet w Klubie Muzycznym 4Art.

Patronem honorowym imprezy jest  Politechnika Śląska w Gliwicach a wśród sponsorów znalazły się takie firmy jak Helion S.A., iSpot czy Gratisownia.pl.

opracowanie na podstawie www.worldusabilityday2010.pl