Szykuje się rewolucja w systemie internetowego wyszukiwania. Dlaczego? Twórcy największych wyszukiwarek połączyli swoje siły w zupełnie nowym i, jak sami zgodnie twierdzą, niespotykanym dotąd projekcie Schema.org. Już wkrótce zaproponują oni zupełnie nowy dostęp do wyszukiwania informacji w Internecie. Jednym zdaniem, inteligentne wyszukiwanie na wyciągnięcie ręki.

Można by uznać to za prawdziwy przełom, bo niemożliwie wręcz stało się możliwym. Prawdziwi giganci Internetu pracują razem nad wspólną wyszukiwarką danych. Google, Microsoft (właściciel wyszukiwarki Bing) oraz Yahoo! podjęli decyzję, że stworzą ujednolicony i największy system wyszukiwania danych w sieci, oparty o tzw. mikrodane. Już za niedługo powstanie witryna schema.org, której podstawowym przeznaczeniem będzie poprawa jakości wyszukiwania. Podobnie, jak wcześniejsze porozumienie w sprawie stworzenia standardów map witryn, czyli sitemap, tak teraz, sojusz ma przynieść ujednolicenie obsługi technik semantycznych trzech największych wyszukiwarek.

Mikrodane są specjalnym sposobem oznaczania treści etykietami celem opisania konkretnych typów informacji, gdzie każdy typ informacji opisuje elementy konkretnego rodzaju, np. osoby, zdarzenia czy opinie. W systemie mikrodanych używane są proste atrybuty tagów HTML w celu przypisania krótkich i opisowych nazw do elementów oraz właściwości. Teraz, zarówno Google, Bing i Yahoo! mają w taki sam sposób obsługiwać owe mikrodane, po to, aby jak najlepiej określić semantykę treści stron internetowych. Dzięki informacjom zawartym na schema.org webmasterom łatwiej i skuteczniej będzie można przypisywać odpowiednią treść swoich witryn w wynikach wyszukiwania, co znaczenie polepszy jakość obsługiwanych danych. Jak wyjaśniają właściciele trzech największych firm internetowych, wyszukiwarki będą lepiej rozumiały witryny przez co sami użytkownicy zyskają dostęp do lepszego wyszukiwania i większego zbioru wydawców.

Strona schema.org ma posiadać ponad 100 schematów i tagów HTML, które będą wykorzystywane przez webmasterów i deweloperów do wzbogacenia swoich produktów. Wszystko po to by, aby twórcy witryn internetowych mogli polepszyć swoją obecność w sieci. Projekt ma także przynieść spore korzyści zwyczajnym użytkownikom Internetu. Przez lepsze informacje na temat witryn będzie można otrzymywać solidniejsze i bardziej dopasowane do wymagań wyniki wyszukiwania.

Korzystanie ze Schemy będzie przynosić sporo pożytku, szczególnie firmom, które promują się w sieci. Schematy stosowane przez powyższą witrynę pozwolą na pełnie wykorzystanie możliwości Internetu jako źródła danych, wpłyną na pozycjonowanie stron, co w konsekwencji może skutkować lepszą obecnością firmy w e-marketingu.

Źródło: dobreprogramy.pl