Czy prezenty firmowe i gadżety reklamowe to jest to samo? Wydawałoby się, że tak, aczkolwiek niekoniecznie. Gadżety zwykle dostępne są dla wszystkich bądź większości klientów. Jeśli natomiast chodzi o firmowe prezenty niejasności zaczynają się już na samym początku.

Najczęściej dotyczą one kwestii dobrego i gustownego ich wręczania. Kto bowiem ma otrzymać upominek, dlaczego i w jakiej formie? Ustalenie takich szczegółów nie jest łatwe. Pod uwagę trzeba wziąć wiele rzeczy. Należy zdecydować, którzy z klientów szczególnie na nie zasługują, ustalić co nimi ma być, tak aby prezent się podobał, bo najważniejsze to trafić w gusta. A te konsumenci czasem mają bardzo wygórowane. W takich właśnie sytuacjach do tego typu zadań angażuje się cały zespół pracowników. Niezbędne jest także podjęcie współpracy ze sztabem marketingowców – ludźmi znającymi się na rzeczy, bo w takim przypadku o wiele łatwiej o skutecznie przeprowadzoną akcję promocyjną.

Optymalny prezent firmowy musi wyróżniać się oryginalnością, dlatego przy wyborze konkretnego przedmiotu należy poważnie zastanowić się, jaki jest cel naszego upominku. Rynek gadżetów i prezentów reklamowych jest naprawdę bogaty i obfituje w wiele propozycji. Kolejny kubek czy smycz na klucze zdecydowanie już się nie sprawdza, nawet w przypadku klientów, którzy są osobami prywatnymi. A co w przypadku wielkich przedsiębiorstw i ich pracowników? W tym przypadku breloki również odchodzą do lamusa. W dzisiejszych czasach potrzeba nowego podejścia, które będzie jednocześnie kreatywne i praktyczne i które nie zaburzy biznesowych relacji.

Prezenty firmowe stają się ostatnio nieodzownym elementem prowadzenia interesów, wpisały się poniekąd w biznesowy savoir-vivre. Najczęściej stosowaną praktyką stało się wręczanie prezentów okolicznościowych – z okazji imienin, urodzin, świąt czy sukcesów zawodowych. Profesjonalizm w takim przypadku to podstawowa kwestia. Dlatego ważne jest by każdy szczegół został w tej kwestii dopracowany.

Na koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia – pytanie o cel wręczania prezentów firmowych. Może ich być wiele. Podtrzymanie pozytywnej relacji z klientami lub w ogóle jej budowanie, promocja firmy dzięki działaniom marketingowym, chęć zbudowania solidnej marki. Powodów może być wiele, a każdy z nich, jeśli cała procedura związana z prezentami firmowymi – od ich wyboru po wręczanie i satysfakcję odbiorców – jest odpowiedni, jeśli skutecznie spełnia swoje zadanie.