Czym jest prasa – każdy z pewnością wie. Gorzej, jeśli przychodzi odpowiedzieć na pytanie czym jest prasa termotransferowa i do czego ona właściwie służy. To rodzaj specjalnego urządzenia służącego m.in. do produkcji gadżetów reklamowych.

Prasa to maszyna służąca do transferowania, czyli innymi słowy wygrzewania motywów graficznych przygotowanych różnymi technikami (termotransferu, sublimacji, sitotransferu, offetotransferu) na wielorakiego rodzaju materiały (np. ubrania, parasole itp). Może ona także służyć do końcowego utrwalania nadruków sitodrukowych na tekstyliach wykonanych farbami lub podobnymi narzędziami.

Na rynku branżowym produkującym tego rodzaju urządzenia istnieje wiele rodzajów pras termnotransferowych, w zależności od konkretnych zastosowań i zapotrzebowania. Możemy zatem wyróżnić prasy: manualne, półautomatyczne, a nawet wprowadzone niedawnymi czasy – prasy pneumatyczne. Prasy półautomatyczne charakteryzują się przede wszystkim tym, że wyposażone są w automatyczny mechanizm otwierający górną płytę grzewczą po odliczeniu zadanego czasu transferu, dzięki czemu produkcja materiałów jest znacznie łatwiejsza. Prasa termotransferowa pneumatyczna wyposażona jest natomiast w szereg dodatkowych możliwości. Posiada między innymi dwa blaty robocze zwiększające wydajność oraz funkcję ich automatycznego zamykania i otwierania. Ten rodzaj prasy wyposażony jest w energooszczędne płyty grzewcze, w których istnieje możliwość pneumatycznej regulacji siły docisku, dzięki czemu znacznie zaoszczędza czas i włożony wysiłek.

Nowe rodzaje pras termontransferowych służą do konkretnych zastosowań, np. specjalne prasy do kubów, czapek, t-shirtów czy termoprasy płaskie.  Specjalne rodzaje pras przystosowane do konkretnych celów są niezastąpione wszędzie tam gdzie liczy się czas, niezawodność i bezpieczeństwo.