Dzisiaj drukować może każdy: na własnej drukarce, w domu, pracy czy zlecając to profesjonalnemu zakładowi. Nie każdy jednak wie, że drukować można na wiele sposobów, a każdy z nich ma inne właściwości. Czas poznać każdą z nich!

Najbardziej popularnymi sposobami nadruku są dziś techniki, takie jak:

  • tampodruk,
  • sitodruk,
  • transfer,
  • sublimacja,
  • tłoczenie,
  • grawerowanie laserem.

Każdy ma zastosowanie w innych materiałach i  używany jest w odmiennych okolicznościach.

Tampodruk to metoda drukowania polegająca na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla, zwanego także tamponem. To najpopularniejsza dziś technika z racji tego, ze jest odpowiednia dla prawie wszystkich powierzchni i kształtów. Tampodruk stosuje się więc do tworzenia nadruków na powierzchniach bardzo zróżnicowanych, począwszy od popularnych breloków a na bombkach choinkowych skończwszy.

Sitodruk to najprostsza technika druku sitowego, tzn. opartego o szablon nałożony na drobną siatkę. W tym przypadku  nadruk jest nanoszony na siatkę pokrytą materiałem światłoczułym. Sitodruk to najpopularniejsza metoda , dzięki której wykonywać wielokolorowe nadruki  przede wszystkim na tkaninie, papierze, plastiku.

Mówiąc o transferze jako współczesnej technice drukowania ma się na myśli przede wszystkim termotransfer, polegający na przenoszeniu nadruku poprzez termiczną obróbkę wcześniej przygotowanej grafiki. Metoda ta opiera się na termicznym wgrzaniu w materiał wcześniej przygotowanego rysunku, naniesionego przy pomocy odpowiednich urządzeń, ewentualnie wyciętego w formie szablonu. Podobnym sposobem, również opartym na termicznej obróbce materiału jest termosublimacja, gdzie nadruk przenoszony jest dzięki termicznej przemianie gazowej. Techniki te wykorzystuje się najczęściej przy materiałach delikatanych, takich jak tkaniny czy ceramika.

Tłoczenie to prosta metoda nadruku, w czasie której nadruk jest wytłaczany na przedmiocie. Mankamentem tej metody jest brak możliwości nałożenia koloru, stąd najczęściej używana jest przy skórze naturalnej.

Grawerowanie laserem jest techniką podobną to tłoczenia, gdyż również odbywa się poprzez ingerencję w materiał źródłowy w postaci wypalania w jego powierzchni odpowiednich elementów, a także nie ma możliwości drukowania w kolorze. Ta metoda stosowana jest głównie do materiałów twardych i trudnych w obróbce, np. w metalach (np. przy produkcji ologowanych długopisów).

Jak widać metod nadrukowywania elementów graficznych na przedmioty jest bardzo wiele. Wymienione tutaj stanowią tylko pewną ilość z całego spektrum możliwości. Współcześnie wiele drukarni i zakładów specjalizujących się w nadrukowaniach wykorzystuje te techniki, dlatego warto je znać.