W poprzednich wpisach, w sposób wyczerpujący zostało przedstawione, czym jest i jaki powinien być dobry CMS. W koniecznym skrócie warto przypomnieć, że CMS to system zarządzania treścią strony. Innymi słowy, są to narzędzia, które umożliwiają tworzenie strony internetowej bez umiejętności i znajomości kodowania. CMS służy kształtowaniu zawartości strony www bez konieczności tworzenia czy też zmieniania kodu html.

Kilka lat temu CMS-y tworzyły firmy software`owe aby usprawnić system zarządzania własnymi stronami. Współcześnie tworzone jest specjalne oprogramowanie CMS na użytek komercyjny dla różnym firm, które mają swoje strony i prowadzą biznes w Internecie.

Oczywiście tak jak ze wszystkimi produktami obecnymi na rynku, tak i przy zakupie CMS-u może trafić na lepsze lub gorsze oprogramowanie.

Jakimi kryteriami powinno się kierować, by kupić program odpowiedniej jakości?

Dobry CMS powinien przede wszystkim mieć jasny, czytelny i łatwy w obsłudze panel administracyjny. Jeśli panel jest nadmiernie i niepotrzebnie rozbudowany, może skutecznie zniechęcić. Ważny jest także sposób dodawania zdjęć oraz edytowania
i dodawania treści. Ponadto software, którym zamierzamy się posłużyć powinien mieć szereg udogodnień
i ułatwień, które w sposób intuicyjny będą pomagały nam zarządzać naszą stroną. Dobry CMS powinien także zawierać możliwość łatwego dodawania skryptów do treści strony, jak również możliwość dodania plików na stronę.

Programy do CMS-ów są na bieżąco modyfikowane i rozbudowywane. CMS-y nieustannie ewoluują w oparciu o analizę aktualnych potrzeb klientów. Narzędzia zarządzania stroną oraz różne rozwiązania, które są dodawane do oprogramowania CMS, są wynikiem rosnącego zapotrzebowania na prowadzenie firmy, chęci uatrakcyjnienia strony, a także nieustannie rozwijającego  się w nowe możliwości internetu. Możliwości CMS-ów zmieniają się wtedy, kiedy okazuje się, że można wprowadzić skuteczniejsze niż dotychczas rozwiązanie.

Skoro o skuteczności CMS-ów mowa, warto nadmienić, że dużą rolę odgrywa funkcjonalność takiego programu. Jak wiadomo, dziś podstawowe funkcje nie wystarczą. Trzeba wybiegać o krok dalej niż to, co powszechne. Dlatego funkcjonalność CMS-ów opiera się nie tylko o np. moduł aktualności, moduł newslettera, możliwości zarządzania reklamami i bannerami na stronie, ale także a może przede wszystkim, o wsparcie techniczne firmy oferującej program CMS oraz szkolenia i konsultacje.

Dobry CMS jest ważnym narzędziem prowadzenia swojej strony internetowej dla kogoś, kto nie zna się na programowaniu a chciałby samodzielnie tworzyć i zarządzać swoją stroną internetową. Ponadto dobry CMS posiada wiele innowacyjnych możliwości, które nie utrudniają zarządza stroną a zwiększają jej atrakcyjność. W tym kontekście niezwykle ważna jest wspomniana wcześniej możliwość rozbudowy CMS-u.

Dlatego też, warto przed zakupem znaleźć dobry CMS, który będzie umożliwiał użycie wszystkich najważniejszych funkcji, a także będzie łatwy i przystępny w obsłudze.