Dzięki poradom życie staje się łatwiejsze. Ale czy poradniki spełniają swoją rolę?

Poradniki to książki, które zostały napisane przez specjalistów, dyletantów albo też amatorów w jakiś dziedzinie. Porady tam zawarte to najczęściej opis doświadczeń, które towarzyszyły autorowi, dzięki którym zdobył mądrość życiową, a teraz chce się z nią podzielić i przy okazji zarobić.

Kiedyś kupiłem sobie taki poradnik dotyczący systemów gry w zakładach sportowych. Tzn. jakim systemem obstawiać mecze, żeby na tym zarabiać. Poza dużą ilością przemyśleń i chwalenia się, ile to autor już wygrał, nie zdobyłem żadnej specjalistycznej wiedzy ani też nie wzbogaciłem się na zakładach u bukmachera.

Innym poradnikiem, jaki wpadł mi w ręce był poradnik z treningiem osobowości (tzw. coaching) i również jakoś szczególnie nie wpłynął na moje życie. Kolejne poradniki, które przeglądnąłem sobie z ciekawości w księgarniach, to poradniki o pisaniu perswazyjnych tekstów, o zarabianiu wielkich pieniędzy, o tym jak zyskać przyjaciół. I te również jakoś szczególnie wpłynęły na moje życie. Sensem poradników dotyczących życia, sukcesu, kariery jest hasło: masz uwierzyć w siebie.

Ok., ale poradniki już nie mówią – poza jakimiś ogólnikami – co dokładnie trzeba zrobić, by uwierzyć w siebie. Jakie konkretne działania trzeba podjąć. Pewien człowiek powiedział, że „wiara to mozaika wątpliwości”. Wiara w siebie składa się z milionów elementów, które muszą być poukładane, pasować do siebie, współgrać aby mogły odnieść sukces. Większość poradników pełnych jest komunałów, demagogii i banałów, które mówią: uwierz w siebie.

Niby proste. Więc dlaczego tak trudno jest to zrobić?

Poradniki działają na zasadzie horoskopów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Np. pojawia się hasło: „Poprawa w wiadomej sprawie” i tylu ludzi ile przeczyta to zdanie, tylu będzie miało ową wiadomą sprawę: czy to podwyżkę, czy to sprawy miłosne, czy pomyśle rozstrzygnięcie danej sprawy.

Byłbym jednak niesprawiedliwy, gdybym stwierdził, że wszystkie poradniki mijają się z prawdą. Wyjątkiem tutaj są poradniki kulinarne. One są rzeczowe,  konkretne i co najważniejsze – przynoszą widoczne efekty.

Ale z wyjątków nie robi się reguł.