Nie, to nie jest podchwytliwe pytanie.

Wszystko jest względne. Nawet,  a może zwłaszcza facebook, z którego korzysta kilkanaście milionów ludzi. „Fejsa” można wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem, ale można także wykorzystywać do bardziej niecnych celów.

Poniżej lista czynności, które mają miejsce na facebook`u, a których pewnie Mark Zuckerberg nie planował:

  1. „Skrzykiwanie się” – protesty przeniosły się na facebook`a. Kiedyś pisało się listy, agitowało, przypinało odezwy na murach, rozwijało własną sieć pocztową. Dziś ludzie skrzykują się na facebook`u. Cała „jaśminowa rewolucja” w Egipcie i Tunezji dokonała się dzięki FB. Cel został osiągnięty.
  2. „Utrata pracy” – jeśli chce się sposób bezmyślny stracić pracę albo nie dostać żadnej wystarczy publikować zdjęcie z imprez i udostępniać je na profilu publiczny. Efekt gwarantowany.
  3. Podglądanie i śledzenie – kiedyś trzeba było nieźle się napocić, by dowiedzieć się co u kogo słychać, gdzie się podziewa, jak mu się wiedzie. Dziś tylko wpisuje się jego imię i nazwisko i już wszystko jest jasne. Można śledzić poczynania, podglądać życie prywatne. Prawie jak w All inclusive; wpisujesz raz i wszystko masz.
  4. Protestowanie – kiedyś chodziło się na manifestacje, dziś protestuje się na „fejsie”. Skutek taki sam, o ile nie lepszy. Niedawno przekonała się o tym Odeta Moro-Figurska gdy internauci protestowali przeciwko jej udziałowi w studiu sportowym, gdyż kobieta w ogóle nie znała się na sporcie.
  5. Kradzieże- na facebook`u można kraść: tożsamości, zdjęcia, cytaty, myśli. Czasem także i hasła. Szkodliwość czynu: niewielka.
  6. Bluzganie – miałeś zły dzień? Szef cię wkurzył? Zupa była za słona? Dzieci nie chcą cię słuchać? Na facebook`u zawsze znajdziesz kogoś, kogo możesz zbluzgać. Anonimowo (dzięki kradzieżom tożsamości, patrz pkt. 5) albo jawnie; bez różnicy. W końcu Facebook daje wiele możliwości.

Wszystko jest względne.  Zdecydowanie większość rzeczy, można wykorzystać w podwójny sposób. Facbook jako lider wśród portali społecznościowych daje najwięcej możliwości.