Od treningu do startu

Niektórzy biegacze mówią, że sezon trwa cały rok. Inni, że trwa od wiosny do jesieni. Wszystko zależy od podejścia. Fakty są jednak dwa. Po pierwsze biegi uliczne faktycznie odbywają się przez cały rok. Po drugie najwięcej startów wypada na okres od kwietnia do października. Czyli i jedni i drudzy mają rację.

Nasz KWŻ na obozie żeglarskim zawsze powtarzał, że „nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani żeglarze”. Dotyczy to w zasadzie wszystkich dziedzin życia i każdego (no może poza szachami) sportu. Odpowiedni ubiór jest bardzo ważny.

Kiedy zrobiło się gorąco, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie biegowe, tak aby trening czy bieg uliczny był przyjemny i bezpieczny.

Aby w upalne dni nie rezygnować z treningu biegowego, a także jazdy na rowerze, rolkach itp. Warto zaopatrzyć się w czapkę z daszkiem, która będzie nas chroniła przed słońcem. Niezbędny jest także bidon, dzięki któremu będziemy mogli swobodnie uzupełnić zapas płynów. Warto też poświęcić trochę uwagi na wybór odpowiedniego obuwia sportowego, tak aby dopasowane ono było do nawierzchni, po której będziemy biegali. W każdym dobrym sklepie sportowym doradzą jakie obuwie dobrać do nawierzchni. Jest to ważne, gdyż od tego zależy zdrowie naszych kolan i stawów. Twarda nawierzchnia wymaga butów z większą amortyzacją.

Dla każdego biegacza liczy się czas. I wiadomo i krótszy tym lepiej. Każdy zawodnik powinien być wyposażony w stoper, który pozwoli mu na zmierzenie czasu, w jakim dany odcinek pokonał.

Kto ma smartfona może ściągnąć sobie aplikację do biegania, która pokaże mu ilość kilometrów, średnią prędkość, trasę na mapie, spalone kalorie oraz wiele innych ciekawych informacji.

Uprawianie sportu to świetna zabawa. Warto się do niej również dobrze przygotować, aby była także bezpieczna.