Wino to nie tylko napój. To także styl życia i wielki biznes.

Myślę, że wszyscy – a przynajmniej większość z nas – słyszała o koneserach win, o cenach jakie można otrzymać za butelkę wyjątkowego rocznika i całej atmosferze, która towarzyszy spożywaniu tego trunku. Picie wina to cały rytuał. Oczywiście można to zrobić w sposób prosty. Jednak by picie wina było wysublimowane konieczne jest posiadanie niezbędnych przyrządów.  

Wino powinno się otwierać specjalnym zestawem do wina z korkociągiem. Korkociąg może być dostosowany do różnych rodzajów korków oraz win. Zasadniczo nie ma różnicy pomiędzy butelkami win, ale pomiędzy korkociągami są. I podobnie jak z innymi narzędziami są takie, którymi pracuje się łatwiej i takie, które wcale nam pracy nie ułatwiają. Dlatego najlepiej zawsze obserwować kelnerów, jakimi narzędziami się posługują, a później zaopatrzyć się w podobny zestaw. 

Kolejną niezbędną rzeczą do smakowania wina są oczywiście kieliszki. Zestaw kieliszków jest wręcz wymagany do picia wina. Po prostu z kieliszka smakuje lepiej. Wystarczy zwrócić uwagę na filmy, w których piją wino. Nikt nawet nie pomyśli o tym, żeby pić z kubka, szklanki czy butelki. To byłaby niedopuszczalna profanacja. Kieliszki muszą być.  

Podczas picia wina raczej nie powinno się zatykać butelki tym samym korkiem, który przed chwilą się wyciągnęło z butelki. Do tego służą specjalne zatyczki, które umieszcza się w otwartej butelce. Dzięki nim wino nie traci swoich właściwości i nie dostaną się tam muszki. Poza tym specjalna zatyczka dodaje piciu wina powagi i elegancji. Świadczy to o tym, że czerwony czy też biały trunek traktuje się z należycie. 

Picie wina to rytuał, który odprawia każdego dnia miliony ludzi na świecie. Na każdej szerokości geograficznej można spotkać regionalne winiarnie, które oferują swoje unikatowe wyroby. Wino stało się już elementem kultury, dlatego też warto zadbać o odpowiednią atmosferę.