Wpis o sztuce i orzechach

Na początku była sztuka teatralna, pod takim właśnie tytułem „Dziadek do orzechów”.

Można powiedzieć, że to również jest pewnego rodzaju opowieść wigilijna.

Źródło:http://gratisownia.pl/Elegancki_zestaw_upominkowy_V560032_p74653.html

Zanim dziadek do orzechów, stał się maszyną do obierania orzechów, miał postać żołnierzyka. Był ostatnim prezentem, który został pod choinką i którego nikt nie chciał. Przygarnęła go mała dziewczynka. Zasypiając z nim w wigilijną noc w fotelu miała niesamowity sen.

Źródło: http://gratisownia.pl/Dziadek_do_orzechow_renifer_obok_ktorego_nikt_nie_przejdzie_obojetnie_V576532_p74654.html

Dziadek do orzechów ożywa i zaczyna prowadzić wojnę z myszami, które chcą zjeść świąteczne przysmaki. Następnie dziadek do orzechów zmienia się w księcia, o którym mała dziewczyna zawsze marzyła. Zaczynają wspólną podróż przez Krainę Słodyczy.

Dziewczynka wraz z Księciem przemierzają  Cukrową Łąkę, mijają Bramę Łakomczuchów, dochodzą do Gwiazdkowego Lasu. Płyną przez Jezioro Róż łódką ciągniętą przez delfiny do Konfiturowego Gaju. Następnie udają się do Cukierkowa – stolicy Cukierkowej Krainy, w której znajduje się Marcepanowy Pałac. W cukierkowym świecie wszystko cudownie i słodko pachnie, wszyscy są weseli. Dziewczyna jest wszystkim zachwycona, jednak wkrótce po tym budzi się z dziadkiem do orzechów w rękach.

Źródło: http://gratisownia.pl/Luksusowy_zestaw_wysokiej_jakosci_dziadek_do_orzechow_i_drewniana_miska_V558917_p74650.html

Dziś dziadek do orzechów nie kojarzy się z żołnierzem zmieniającym się w księcia, a z urządzeniem, które kruszy skorupki orzechów. Niemniej wciąż kojarzy się ze świętami i przygotowaniami do nich.